logoΟ Πανακρωτηριακός Α.Ο είναι εδώ και 25 χρόνια ο μόνιμος εκπρόσωπος του Ακρωτηρίου στα τοπικά πρωταθλήματα της ΕΠΣ Χανίων. Η ομάδα έχει παρουσιάσει μια σταθερότητα με συνεχή παρουσία στην Α' ερασιτεχνική κατηγορία της ΕΠΣ και έχει κερδίσει την εκτίμηση και τον σεβασμό όλης της ποδοσφαιρικής και γενικότερα αθλητικής κοινωνίας των Χανίων.
Έπειτα όμως από τη ραγδαία ανάπτυξη του Ακρωτηρίου τα τελευταία χρόνια σε όλα τα επίπεδα κρίνουμε σκόπιμο και απαραίτητο να ανεβάσουμε τον πήχη των φιλοδοξιών μας ως σωματείο.
Γενικά το Δ.Σ πιστεύει ότι πρέπει να χτιστεί ένα σωματείο υγιές με γερές βάσεις για το μέλλον και να αναδειχθεί η σωστή αθλητική παιδεία.

Δημιουργήθηκε : 20 Δεκεμβρίου 2016

Πανακρωτηριακός Α.Ο Το Σάββατο το απόγευμα στο γήπεδο των Καθιανών,

η ομάδα μας κέρδισε την ομάδα του Αστέρα Μανολιόπουλου και σε συνδυασμό με τα υπόλοιπα αποτελέσματα της αγωνιστικής παρέμεινε στην κορυφή της βαθμολογίας αυξάνοντας τη διαφορά από τους υπόλοιπους διεκδικητές. Το συγκρότημα του Μανόλη Πηγουνάκη από την έναρξη του αγώνα έδειξε το πόσο πολύ ήθελε τη νίκη και μόλις στο πρώτο λεπτό έχασε μεγάλη ευκαιρία με φάουλ του Βασιλομιχελάκη που απέκρουσε ο Μπραουδάκης. Στη συνέχεια και παίζοντας πολύ ωραίο ποδόσφαιρο η ομάδα μας κατάφερε στο 44' λεπτό να ανοίξει το σκορ με αυτογκόλ μετά από σέντρα του Δημούση. Στην επανάληψη δεν άλλαξε η εικόνα του αγώνα και η ομάδα μας συνέχισε να έχει τη πρωτοβουλία των κινήσεων, αυτό είχε σαν αποτέλεσμα στο 75΄λεπτό να γίνει το 2-0 με ένα γκολ σπάνιας ομορφιάς από το Βακαλουνάκη που πριν λίγο είχε περάσει στον αγώνα.

Πανακρωτηριακός (Mανόλης Πηγουνάκης): Χριστουλάκης, Παπακαστρήσιος, Αδαμόπουλος, Χριστοφιλάκης, Ξεκουκουλωτάκης, Μπάτζιο, Κοπανάκης, Ξανθουδάκης, Βασιλομιχελάκης (17’ λ.τρ. Λυχνάκης, 70' Βακαλουνάκης), Δημούσης (80' Γιαννολάρης), Μπαδιεριτάκης

Αστέρας Μαν. (Χρήστος Παπαδογιάννης): Μπραουδάκης, Κουκουτσάκης, Μαυρομάτης, Παπούλιας, Δημητρίου, Γανωτής, Χρυσός, Μαρκοδούνας, Λόγκο (80' Δύντσικος), Περράκης, Πολένας