logoΟ Πανακρωτηριακός Α.Ο είναι εδώ και 25 χρόνια ο μόνιμος εκπρόσωπος του Ακρωτηρίου στα τοπικά πρωταθλήματα της ΕΠΣ Χανίων. Η ομάδα έχει παρουσιάσει μια σταθερότητα με συνεχή παρουσία στην Α' ερασιτεχνική κατηγορία της ΕΠΣ και έχει κερδίσει την εκτίμηση και τον σεβασμό όλης της ποδοσφαιρικής και γενικότερα αθλητικής κοινωνίας των Χανίων.
Έπειτα όμως από τη ραγδαία ανάπτυξη του Ακρωτηρίου τα τελευταία χρόνια σε όλα τα επίπεδα κρίνουμε σκόπιμο και απαραίτητο να ανεβάσουμε τον πήχη των φιλοδοξιών μας ως σωματείο.
Γενικά το Δ.Σ πιστεύει ότι πρέπει να χτιστεί ένα σωματείο υγιές με γερές βάσεις για το μέλλον και να αναδειχθεί η σωστή αθλητική παιδεία.

Δημιουργήθηκε : 01 Φεβρουαρίου 2017

Πανακρωτηριακός Α.Ο Μια εβδομάδα πριν το ντέρμπι των πρωτοπόρων στην Ά κατηγορία Χανίων,

η ομάδα μας έδειξε ότι βρίσκεται σε πολύ καλή κατάσταση αφού ξεπέρασε το εμπόδιο της Σπάθας με σκορ 5-1.

Το απόγευμα του Σαββάτου, στο γήπεδο των Καθιανών ο Πανακρωτηριακός επικράτησε με το ευρύ 5-1 της πολύ καλής Σπάθας. Οι βάσεις για την επικράτηση μπήκαν από πολύ νωρίς μόλις στο 2' λεπτό ο Βασιλομιχελάκης με εκπληκτικό σουτ έξω από την περιοχή έκανε το 1-0. Πριν καλά καλά κοπάσουν οι πανηγυρισμοί και πάλι ο Βασιλομιχελάκης με μια φωτοβολίδα μέσα από την περιοχή έκανε το 2-0 στο 8' λεπτό. Η απάντηση της Σπάθας ήταν άμεση με το πολύπειρο Γωνιωτάκη να μειώνει σε 2-1 στο 12' λεπτό, το οποίο βέβαια δεν ήταν αρκετό αφού στο 18' λεπτό ο Ξεκουκουλωτάκης με ατομική ενέργεια έκανε το 3-1. Στο 45' λεπτό ο Μπάτζιο με ασύλληπτο σουτ έξω από την περιοχή διαμόρφωσε το σκορ σε 4-1, το οποίο ήταν και σκορ ημιχρόνου. Στο δεύτερο ημίχρονο οι ρυθμοί έπεσαν και από τις δύο ομάδες χωρίς όμως να λείψουν οι ευκαιρίες εκατέρωθεν. Έτσι στο 88' λεπτό ο Μπαδιεριτάκης με πολύ ωραίο σουτ διαμόρφωσε το τελικό 5-1 για την ομάδα μας.

Πανακρωτηριακός (Μανώλης Πηγουνάκης): Χριστουλάκης, Παπακαστρήσιος (64’ Αδαμόπουλος), Κελαϊδής, Γαλανάκης, Ξεκουκουλωτάκης, Καγλαντζής, Μπάτζιο, Ξανθουδάκης, Βασιλομιχελάκης (73’ Πετράκης), Δημούσης (59’ Βακαλουνάκης), Μπαδιεριτάκης

Σπάθα (Βασίλης Κούτας): Τσαβαρής, Ζανής, Μοσχανάκης, Κοκολαντωνάκης, Ασκητίδης (50’ Ζογράφι), Πολάκης, Παπαδάκης, Χριστόπουλος (80λ.τρ. Ροδοκανάκης), Παρέλης, Γωνιωτάκης, Αλκούρτι (60’ Χρυσός)