17

Ιουν 2014

Τελικός 115ΠΜ-110ΠΜΤην Τρίτη 17 Ιουνίου, διεξήχθη στο γήπεδο των Καθιανών, ο τελικός του Πανελλήνιου πρωταθλήματος Πολεμικής Αεροπορίας για το 2014, μεταξύ των ομάδων της 110 Πτέρυγας Μάχης (Λάρισα) και της "γειτονικής μας" 115 Πτέρυγα Μάχης. Πριν την έναρξη του αγώνα πραγματοποιήθηκε φιλικό μεταξύ μικρών αθλητών της ακαδημίας του Πανακρωτηριακού Α.Ο.
Στον τελικό που ακολούθησε η ομάδα της 115ΠΜ έχασε τον τίτλο στην παράταση με 5-3, αφού στην κανονική διάρκεια το αποτέλεσμα του αγώνα ολοκληρώθηκε με σκορ 3-3.

Οι δύο ομάδες προσέφεραν γκολ, πολύ καλό θέαμα, αλλά και ανατροπές, καθώς μόλις στον 14' η 110ΠΜ πήρε το προβάδισμα με ωραία εκτέλεση φάουλ, όμως το ημίχρονο έκλεισε με προηγούμενη την ομάδα της 115ΠΜ η οποία σε ανέτρεψε το σκορ με γκολ που προήλθαν από ωραίες ενέργειες και σουτ των Αγγελάκη και Φραντζολάκη στο 23' και 27'. Στην επανάληψη και συγκεκριμένα στο 51' ο Δημούσης με κεφαλιά ύστερα από σέντρα του Φραντζολάκη ανέβασε το σκορ σε 3-1, όμως η ομάδα της Λάρισας αρχικά στο 81' με κεφαλιά και στη συνέχεια με αμφισβητούμενο πέναλτι στο 92' ισοφάρισε σε 3-3 στέλνοντας το παιχνίδι στην παράταση.
Στην παράταση η ομάδα της Λάρισας προηγήθηκε στο 104', για να ολοκληρώσει την ανατροπή στο 115' και πάλι με εκτέλεση πέναλτι.
Σημειώνεται, ότι στην ομάδα της 115ΠΜ συμμετείχαν ποδοσφαιριστές που αγωνίζονται στο Α' και Β' τοπικό πρωτάθλημα της ΕΠΣ Χανίων, όπως ο ΠΛΑΤΩΝΗΣ και ΑΔΑΜΟΠΟΥΛΟΣ (Πανακρωτηριακός Α.Ο), ΔΗΜΟΥΣΗΣ (Μινώταυρος), ΧΡΙΣΤΟΝΑΚΗΣ, ΣΚΡΙΑΠΑΣ και ΚΟΥΒΑΤΣΗΣ (Ε.Θ.Κ).