logoΟ Πανακρωτηριακός Α.Ο είναι εδώ και 25 χρόνια ο μόνιμος εκπρόσωπος του Ακρωτηρίου στα τοπικά πρωταθλήματα της ΕΠΣ Χανίων. Η ομάδα έχει παρουσιάσει μια σταθερότητα με συνεχή παρουσία στην Α' ερασιτεχνική κατηγορία της ΕΠΣ και έχει κερδίσει την εκτίμηση και τον σεβασμό όλης της ποδοσφαιρικής και γενικότερα αθλητικής κοινωνίας των Χανίων.
Έπειτα όμως από τη ραγδαία ανάπτυξη του Ακρωτηρίου τα τελευταία χρόνια σε όλα τα επίπεδα κρίνουμε σκόπιμο και απαραίτητο να ανεβάσουμε τον πήχη των φιλοδοξιών μας ως σωματείο.
Γενικά το Δ.Σ πιστεύει ότι πρέπει να χτιστεί ένα σωματείο υγιές με γερές βάσεις για το μέλλον και να αναδειχθεί η σωστή αθλητική παιδεία.

Δημιουργήθηκε : 14 Σεπτεμβρίου 2014

Α.Ε ΚΥΔΩΝΙΑΣ-ΕΘΚ 2-2Σημαντική νίκη για την ομάδα της ΕΘΚ στο σημερινό παιχνίδι στο γήπεδο της Μ. Ελίας με αντίπαλο τον Παγχανιακό με σκορ 1-2, η οποία της δίνει το δικαίωμα να γλυκοκοιτάει την πρόκριση στην επόμενη φάση του κυπέλλου.

Στο ξεκίνημα της αναμέτρησης και συγκεκριμένα στο 3' έπειτα από συνδυασμένη προσπάθεια στο χώρο της μεσαίας γραμμής, ο Σγουράκης με ωραία ενέργεια και αφού "τράβηξε" πάνω τους αμυντικούς του Παγχανιακού, έδωσε έτοιμο γκολ στον Τσάρτσιου που δεν δυσκολεύτηκε να πλασάρει και να κάνει το 0-1, που ήταν και το αποτέλεσμα του ημιχρόνου. Στην επανάληψη, ο γηπεδούχος πίεσε και σε μια ανύποπτη φάση στο 55' με σέντρα-σουτ ισοφάρισε. Ωστόσο, στο 80' ο Κουβάτσης με σουτ κεραυνό από 35 μέτρα έστειλε την μπάλα πρώτα στο δοκάρι και μετά στο δίχτυα, για να γράψει το τελικό 1-2.

ΕΘΚ : Κουρομιχελάκης, Σοφιανόπουλος, Τσαρδακάς, Μπαχλιτζανάκης, Βολακάκης (62' Καλλιγέρης), Σκριάπας, Κουβάτσης, Λειβαδιτάκης (46' Χριστονάκης), Τσάρτσιου, Παπαδάκης, Σγουράκης (75' Ευαγγέλου).