logoΟ Πανακρωτηριακός Α.Ο είναι εδώ και 25 χρόνια ο μόνιμος εκπρόσωπος του Ακρωτηρίου στα τοπικά πρωταθλήματα της ΕΠΣ Χανίων. Η ομάδα έχει παρουσιάσει μια σταθερότητα με συνεχή παρουσία στην Α' ερασιτεχνική κατηγορία της ΕΠΣ και έχει κερδίσει την εκτίμηση και τον σεβασμό όλης της ποδοσφαιρικής και γενικότερα αθλητικής κοινωνίας των Χανίων.
Έπειτα όμως από τη ραγδαία ανάπτυξη του Ακρωτηρίου τα τελευταία χρόνια σε όλα τα επίπεδα κρίνουμε σκόπιμο και απαραίτητο να ανεβάσουμε τον πήχη των φιλοδοξιών μας ως σωματείο.
Γενικά το Δ.Σ πιστεύει ότι πρέπει να χτιστεί ένα σωματείο υγιές με γερές βάσεις για το μέλλον και να αναδειχθεί η σωστή αθλητική παιδεία.

Δημιουργήθηκε : 17 Σεπτεμβρίου 2014

ΕΘΚ-ΑΕ ΚΥΔΩΝΙΑΣ 0-1Η ομάδα της Ένωσης Θύελλα Καμίνια δεν μπόρεσε σήμερα το απόγευμα να πάρει το επιθυμητό αποτέλεσμα και έτσι εξανεμίζονται οι ελπίδες για πρόκριση στην επόμενη φάση του κυπέλλου της ΕΠΣ Χανίων, αφού ηττήθηκε με 0-1 από την ομάδα της Α.Ε Κυδωνίας. Ωστόσο, εξαρτάται από το αποτέλεσμα της τελευταίας αγωνιστικής, καθώς με ισοπαλία ή ήττα της Α.Ε Κυδωνίας από τον Παγχανιακό και νίκης στα Καθιανά με αντίπαλο την ομάδα του Ερ. Πλατανιά, παίρνει το εισιτήριο για τους "16".

Η ΕΘΚ μπήκε δυνατά στο παιχνίδι και είχε τον έλεγχο στο πρώτο 15λεπτο, αλλά δεν κατάφερε να προηγηθεί, με αποτέλεσμα οι φιλοξενούμενοι στην πρώτη επικίνδυνη στιγμή τους στο 19' να κερδίσουν πέναλτι και να ανοίξουν το σκορ. Στη συνέχεια η ΕΘΚ προσπάθησε να φτάσει στην ισοφάριση με σουτ των Σοφιανόπουλου στο 31' και Σγουράκη στο 36' χωρίς αποτέλεσμα. Η καλύτερη στιγμή ήρθε στο 43' με την υπόδειξη πέναλτι (χέρι αμυντικού), ο Κουβάτσης ανέλαβε την εκτέλεσή του, όμως ο τερματοφύλακας έπεσε στην σωστή γωνία και έδιωξε σε κόρνερ. Στην επανάληψη και τόσο ο Σγουράκης στο 48' με κεφαλιά, όσο και ο Κελάκης στο 60' με τον ίδιο τρόπο δεν κατάφεραν να ισοφαρίσουν.

ΕΘΚ : Κουρομιχελάκης, Σοφιανόπουλος, Τσαρδακάς, Ευαγγέλου, Χριστονάκης, Σκριάπας, Κουβάτσης, Παπαδάκης (46' Σφακιανάκης), Κελάκης, Τσάρτσιου (62' Λειβαδιτάκης), Σγουράκης.