logoΟ Πανακρωτηριακός Α.Ο είναι εδώ και 25 χρόνια ο μόνιμος εκπρόσωπος του Ακρωτηρίου στα τοπικά πρωταθλήματα της ΕΠΣ Χανίων. Η ομάδα έχει παρουσιάσει μια σταθερότητα με συνεχή παρουσία στην Α' ερασιτεχνική κατηγορία της ΕΠΣ και έχει κερδίσει την εκτίμηση και τον σεβασμό όλης της ποδοσφαιρικής και γενικότερα αθλητικής κοινωνίας των Χανίων.
Έπειτα όμως από τη ραγδαία ανάπτυξη του Ακρωτηρίου τα τελευταία χρόνια σε όλα τα επίπεδα κρίνουμε σκόπιμο και απαραίτητο να ανεβάσουμε τον πήχη των φιλοδοξιών μας ως σωματείο.
Γενικά το Δ.Σ πιστεύει ότι πρέπει να χτιστεί ένα σωματείο υγιές με γερές βάσεις για το μέλλον και να αναδειχθεί η σωστή αθλητική παιδεία.

Δημιουργήθηκε : 06 Φεβρουαρίου 2017

Πανακρωτηριακός Α.ΟΤην ήττα στο ντέρπι της αγωνιστικής γνώρισε η ομάδα μας

χθες το απόγευμα στο γήπεδο της Παλαιόχωρας από τη τοπική ομάδα με σκορ 2-0. Μια ήττα που έφερε την ομάδα μας για πρώτη φορά φέτος στη δεύτερη θέση (στον όμιλο τίτλου) του πρωταθλήματος της Ά ΕΠΣ Χανίων. Όσον αφορά το αγωνιστικό κομμάτι της αναμέτρησης, πραγματοποιήθηκε ένας αγώνας που δεν είχε τίποτα να ζηλέψει από αναμετρήσεις ανώτερων κατηγοριών. Κύρια χαρακτηριστικά του αγώνα αποτελούσαν η δύναμη και το πάθος. Σε ένα κακό αγωνιστικό χώρο και οι δύο ομάδες προπάθησαν να παίξουν ωραίο ποδόσφαιρο ανάλογο της ποιότητας των ποδοσφαιριστών που διαθέτουν στα ρόστερ τους. Στο πρώτο ημίχρονο και οι δύο ομάδες δημιούργησαν αρκετές ευκαιρίες μπροστά από τις αντίπαλες εστίες χωρίς όμως αποτέλεσμα, μάλιστα οι γηπεδούχοι είχαν δοκάρι σε σουτ του Δρακάκη. Στο δεύτερο ημίχρονο η ομάδα μας μπήκε πιο δυναμικά και μόλις στα πρώτα λεπτά είχε δοκάρι με το Βασιλομιχελάκη. Η εικόνα βέβαια του παιχνιδιού δεν άλλαξε αφού οι δυνατές μονομαχίες στο χώρο του κέντρου συνεχίζονταν με αμείωτο ρυθμό. Έτσι στο 78' λεπτό ο Ψαράκης αφού ακούμπησε τη μπάλα και της άλλαξε πορεία σε σουτ του Μποτωνάκη έκανε το 1-0. Οι παίχτες του Μανόλη Πηγουνάκη προσπάθησαν να αντιδράσουν αλλά δυστυχώς χωρίς αποτέλεσμα και σαν να μην έφτανε αυτό στο 88΄λεπτό ο Δρακάκης εκμεταλλευόμενος αθενή απέκρουση του Χριστουλάκη διαμόρφωσε το τελικό 2-0. Αναμφισβήτητο είναι όμως ότι οι εκαντοτάδες φίλαθλοι που βρέθηκαν στο γήπεδο έμειναν απόλυτα ευχαριστημένοι από το θέαμα, ανεξάρτητα από το αποτέλεσμα.

Παλαιόχωρα (Βασίλης Παπαδάκης): Συροκάκης, Λιονάκης, Θεοδωράκης, Ζαχαράκης, Κριάρης, Αντ. Μανουσάκης, Μποτωνάκης, Περαθωράκης, Ζαϊμίδης (66’ Ψαράκης), Κουλούρης (75' Μάστορας), Δρακάκης (90+1’ Λ. Μανουσάκης)

Πανακρωτηριακός (Μανόλης Πηγουνάκης): Χριστουλάκης, Αδαμόπουλος, Γαλανάκης, Παπακαστρήσιος, Καγλαντζής, Ξεκουκουλωτάκης (78’ Πετράκης), Ξανθουδάκης, Μπάτζιο, Βασιλομιχελάκης, Δημούσης (58’ Κοπανάκης), Θ. Μπαδιεριτάκης (80’ Βακαλουνάκης).